DOZÓR STACJONARNY, MOBILNY, ZBLIŻENIOWY

Dozór elektroniczny to kontrola zachowania skazanego przy użyciu środków technicznych. Karę pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego wykonuje się jako dozór stacjonarny – kontroli poddane jest w ten sposób przebywanie przez skazanego w określonych dniach tygodnia i godzinach we wskazanym przez sąd albo komisję penitencjarną miejscu.

Środki karne i zabezpieczające w systemie dozoru elektronicznego wykonuje się z kolei jako dozór zbliżeniowy polegający na kontroli zachowywania przez skazanego określonej minimalnej odległości od osoby wskazanej przez sąd lub też dozór mobilny, w którym kontrolowane jest bieżące miejsce pobytu skazanego, niezależnie od tego, gdzie skazany przebywa.

DLA KOGO DOZÓR ELEKTRONICZNY

Sąd penitencjarny może udzielić skazanemu zezwolenia na odbycie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego, jeżeli zostanie spełnionych szereg warunków.

Przede wszystkim kara pozbawienia wolności orzeczona wobec skazanego nie może przekraczać jednego roku i sześciu miesięcy. Odbywaniu kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego nie mogą stać na przeszkodzie szczególne względy wskazujące, że w razie odbycia kary w tym systemie nie zostaną osiągnięte cele kary. Skazany musi posiadać określone miejsce stałego pobytu, w którym dozór będzie realizowany.

Jeżeli skazany zamieszkuje wspólnie z inną osobą lub osobami pełnoletnimi, warunkiem rozpoczęcia dozoru stacjonarnego jest uprzednia pisemna zgoda tych osób oraz umożliwienie podmiotowi dozorującemu przeprowadzanie czynności kontrolnych. W pierwszej bowiem kolejności zlecane jest zweryfikowanie warunków technicznych, które nie mogą stać na przeszkodzie odbywaniu kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego. Zdarzają się sytuacje, że z powodu zbyt słabego zasięgu wykonywanie dozoru we wskazanym miejscu nie będzie możliwe. Nie jest to sytuacja całkowicie stracona, można np. spróbować wskazać w miarę możliwości inne miejsce.

Skazanemu, który nie rozpoczął wykonywania kary w zakładzie karnym, można udzielić zezwolenia na odbycie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego, jeżeli względy bezpieczeństwa i stopień demoralizacji, a także inne szczególne okoliczności nie przemawiają za potrzebą osadzenia skazanego w zakładzie karnym.

Z kolei skazanemu, który rozpoczął już odbywanie kary w zakładzie karnym, można udzielić zezwolenia na odbycie w systemie dozoru elektronicznego pozostałej części kary, jeżeli za udzieleniem zezwolenia przemawiają dotychczasowa postawa i zachowanie skazanego.

DO JAKIEGO SĄDU WNIOSEK

Sądem właściwym do rozpatrzenia wniosku o wyrażenie zgody na odbywanie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego jest wydział penitencjarny sądu okręgowego, w którego okręgu skazany przebywa.

Wraz z wnioskiem o wyrażenie zgody na wykonywanie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego warto złożyć wniosek o wstrzymanie wykonania kary (o ile oczywiście kara nie jest już wykonywana). 

Fot. Chuttersnap  (unsplash.com)

Inne wpisy